نحوه به کار بردن گاز فریون در تهویه مطبوع

Freon نام تجاري ثبت شده ي شركت Chemours جهت عدد گذاري هالوكربن ها و همینطور AC مخفف Air Conditioning يا دستگاه تهويه هوا می باشد. تقريبا غير ممكن است كه خودتان قادر باشید فرئون (Freon) را به دستگاه تهويه هوا اضافه كنيد، چنانچه که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، احتمال دارد آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد.

در صورتی که تمایل دارید که به صورت اتوماتیک اقدام به تعمیر کنید در وهله ی اول باید متخصص شوید در این مقاله تلاش کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و بعضی از ابزار مورد نظر جهت انجام صحیح این امر حین کار در اختیارتان قرار داده ایم.

اين پروسه احتمال دارد خطرناك باشد، بنابراین در صورتی که مطمئن نيستيد كه چه كاري بايد انجام دهيد يك شخص متخصص در زمينه ی نصب کولر گازی را به كار بگيريد. قادرید كار خود را با تشخيص مشكل و ایراد آغاز كنيد و اطمینان پیدا کنید ايراد دستگاه مقدار سرد كنندگي پايين است. زمانی كه ايراد را پيدا كرديد، پیش از آغاز كار دستگاه تهويه هوا را به صورت كامل تميز كنيد. جهت اين كار احتیاج به يك مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ي سرد كن R22 يا R410A برای پيشرفت كار می باشد.

شناخت مشكل

1- دريچه و منفذ هايي كه از آن ها باد گرم بیرون می آید و دماي اتاق را بررسی كنيد.

خروج باد گرم از منافذ يكي از نشانه هايي است كه دستگاه احتیاج به تعويض يا تعمير دارد. ولی، ترموستات شكسته نيز قادر است سبب بروز اين مشكل شود. در صورتی که مشكل از قسمت سرد كن دستگاه باشد، دماي اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر مي شود، به این دلیل که دستگاه به مرور زمان خاصيت سرما زايي خود را از دست مي دهد. ولی در صورتی که ترموستات شكسته يا علت ديگري سبب ايراد دستگاه شده باشد، شايد دماي هوا حالت نوساني پيدا مي كند.

2- به دنبال تكه هاي كوچك يخ بر فنر و سيم پيچ هاي دستگاه باشيد.

از دريچه جلويي دستگاه تهويه هوا به لوله ها نگاهي بيندازيد. در صورتی که لوله ها يخ زده به نظر مي رسند يا نشتي دارند، اين به اين معنی است كه دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. اين نشتي بايد به دست يك تكنسين HVAC (گرما، تهويه، تهويه هواي محيط) رفع گدد وگرنه اين مشكلات پابرجا خواهند ماند. در صورتی که همچنان با دستگاه كار كنيد و نشتي آن را رفع نكنيد اين مشكلات به مراتب بيشتر و آسيب زننده تر خواهند شد.

3- در نزديكي منبع گرم كن به دنبال تجمع آب بگرديد

محل نزديك به منبع گرمايشي را به خوبي جستجو و بررسی كنيد. در صورتی که در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ي آن است كه يخ هاي روي فنرها و سيم پيچ ها آب شده و بر روي زمين ريختند. اين آب جمع شده قادر است سبب آسيب به منبع گرمايشي شود و مشكلات را چند برابر كند. بهتر است از يك متخصص كمك بخواهيد تا اين مشكل را رفع كند.

4- از يك تكنسين بخواهيد همه نشتي ها را تعمير كند.

دستگاه هاي تهويه هوا اغلب به صورت محكم مهر و موم شده اند و فري آن ها هیچوقت نبايد دچار نشتي شوند. در صورتی که مجبور به تعمير كولر شديد، پس حتما با نشتي روبرو شديد و در صورتی که آن را رفع نكنيد مشكل در جاي خود باقي خواهد ماند. اضافه كردن سرد كن (تركيبي ماده شكل كه در وسیله های سرمايشي و گاها گرمایشي استفاده مي شود) قادر است مشكل را به سرعت حل كند، ولی در نهايت به دستگاه آسيب مي رساند.

نمایندگی کولر ایوولی در ایران