پرسش و سوالات متداول پیرامون تفاوت کولر آبی و اسپلت و کولر گازی

در این مقاله از سری مقالات سایت فروشگاه تخصصی کولر گازی ایوولی تلاش داریم سوالات و سوالات کاربران پیرامون تقاوت های کولر گازی و اسپلیت و کولر آبی را بیان کنیم.

کولر های گازی و آبی دارای چه تفاوتی هستند؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کم میکنند. ولی اساس کار کولر گازی به این نوع است که٬ وجود مبرد با دمای پائین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از میان لوله های اواپراتور باعث سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط به دست مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به خارج بیرون دفع می گردد.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. به این دلیل که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع خیلی نزدیک می باشد. به وجود آمدن شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه شروعین ساختمان را زیادتر میکند. هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط خیلی مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد.

کولر گازی با اسپلیت چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را منتقل میکنند یعنی بخش بزرگی از کولرهای گازی همین اسپلیت ها تشکیل میدهند. از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. ولی کولر گازی مفهوم زیادتری را انتقال می دهد که افزون بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های گوناگونی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند

1-پنجره ای 2- پرتابل 3-اسپلیت(سقفی دیواری- دیواری-سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)

توضیح کوتاهی راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار قسمت کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پائین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای به دست آورده شده از محیط درون را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

نمایندگی کولر گازی ایوولی